Panevėžio „Lietaus vaikai“ asociacija yra aktyvus psichikos sveikatos ir įtraukties ambasadorius, dalyvaujantis įvairiose veiklose, skirtose mažinti stigmą ir didinti neuroįvairovės supratimą visuomenėje. Viena tokių veiklų – psichikos sveikatos iniciatyva „Žvelk giliau“.
„Nepatogus kinas“ ir „Lietaus vaikai“ kvietė į neuroįvairovę žvelgti giliau
Spalio 10 d., minint Pasaulinę psichikos sveikatos dieną, Vilniuje vyko dokumentinio filmo „Neurotipai“ (angl. „Neurotypes“) peržiūra, kurią organizavo „Nepatogus kinas“ kartu su Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“. Filmas, pasakojantis apie gabią autistišką mergaitę Aidą, siekiančią keisti žmonių požiūrį į neuroįvairovę, sulaukė žiūrovų dėmesio.
Po filmo vykusioje diskusijoje dalyvavo Kristina Radžvilaitė – „Žvelk giliau“ koordinatorė ir Lietuvos autizmo asociacijos „Lietaus vaikai“ narė ir Irina – ISM universiteto tyrėja, NVO „Šunys asistentai“ įkūrėja ir dviejų autistiškų vaikų mama, bei dvi psichikos sveikatos ambasadorės iš Panevėžio – Vytautė Marija ir Asta. Jos dalijosi savo asmenine patirtimi, įžvalgomis apie neuroįvairovę ir autizmo bendruomenės poreikius, skatindamos supratimą ir empatišką požiūrį. Diskusijos metu buvo aptariami tokie klausimai kaip autistiškų jaunuolių balso stiprinimas, šeimų patiriami iššūkiai ir visuomenės palaikymo svarba.
Dokumentinio filmo „Neurotipai“ peržiūra Panevėžyje
Spalio 13 d. „Žvelk giliau“ iniciatyva tęsėsi Panevėžyje, kur Pragiedruliuose vyko filmo „Neurotipai“ peržiūra. Renginys subūrė ne tik miesto gyventojus, bet ir pedagogus, kurie aktyviai įsitraukė į diskusijas. Pokalbio metu buvo gvildenamos svarbios temos apie tėvų vaidmenį, stereotipų įveikimą ir visuomenės palaikymo svarbą.
Diskusiją moderavo Toma Razmislavičiūtė-Juodė, skatindama atvirą ir įtraukų dialogą. Panevėžio diskusijoje dalyvavo Vytautė Marija ir Asta – psichikos sveikatos ambasadorės iš Panevėžio, Simona – specialioji pedagogė, sveikatingumo atstovė, mindfulness terapeutė, dviejų vaikų mama, Remigijus Daugėla – VŠĮ „Sveikatingumo kalvė“ vadovas ir dviejų vaikų tėtis.
Diskusijos metu buvo aptariami svarbūs klausimai apie tėvų vaidmenį, stereotipų įveikimą, visuomenės palaikymo svarbą bei galimybes geriau įtraukti autistiškus asmenis į bendruomenę. Į diskusiją aktyviai įsitraukė ir mamos, kurios pasidalijo savo kasdieniais iššūkiais bei įžvalgomis.
Po oficialios diskusijos dalyviai dar ilgai draugiškai bendravo prie arbatos puodelio, toliau dalijosi savo patirtimis, aptarė galimus sprendimus ir palaikė vieni kitus. Šiltas ir atviras bendravimas padėjo užmegzti naujus ryšius bei stiprinti bendruomenės supratimą.
Pasaulinė psichikos sveikatos diena simbolizuoja viltį, šviesą ir optimizmą. Ji kviečia visus susimąstyti apie psichikos sveikatos svarbą ir parodyti solidarumą su tais, kurie susiduria su šiais iššūkiais.
Daugiau skaitykite čia: Straipsnis apie renginį Vlniuje
Būkime supratingi ir prisidėkime prie visuomenės, kurioje kiekvienas yra svarbus, kūrimo!