Nuo šių metų pradžios mūsų bendruomenės atstovės – Asta ir Edita – leidžiasi į prasmingą pažinimo kelionę, dalyvaudamos Demokratinės kultūros mokyklos (DKK) programoje. Tai Atviros Lietuvos fondo įgyvendinama suaugusiųjų švietimo iniciatyva, skirta stiprinti demokratines vertybes, ugdyti pilietinį aktyvumą ir kurti įtraukesnes, empatiškas bendruomenes.
Ir nors žodis „mokykla“ dažnai primena pamokas ar griežtą tvarkaraštį, ši mokykla – visai kitokia. Čia mokomės ne iš vadovėlių, o vieni iš kitų – per patirtį, dialogą, refleksiją, dalinimąsi ir smalsumą. Kiekvienas susitikimas tampa lyg gyvas organizmas – keičiasi, reaguoja, įkvepia.
Ką veikiame DKK programoje?
Programoje dalyvauja 27 organizacijos iš šešių Rytų Lietuvos savivaldybių, tarp jų ir mes – Panevėžio „Lietaus vaikai“. Visus metus vyksta susitikimai, mokymai ir vizitai, kuriuose tyrinėjame, ką iš tiesų reiškia gyventi demokratinėje visuomenėje – ne teoriškai, o labai praktiškai: kaip įtraukti žmones į sprendimų priėmimą, kaip kalbėtis apie jautrius dalykus, kaip kurti bendruomenes, kuriose kiekvienas jaustųsi matomas ir svarbus.
Tai – apie kasdienybę, apie mūsų miestą ir mus pačius.
Mūsų mokymų vedlys – Paulius
Kiekvieną grupę programoje lydi mentorius. Mums be galo pasisekė – Panevėžio grupę veda Paulius Godvadas – sociologas, edukatorius, „Demokratinės kultūros mokyklos“ dėstytojas. Paulius geba sujungti žinias ir gyvenimišką patirtį, nevengia sudėtingų klausimų, bet kalba apie juos suprantamai, jautriai ir su šypsena. Jis ne tik veda mus per mokymus, bet ir leidžia mums patiems tyrinėti, kelti klausimus, klysti ir atrasti. Susitikimai su juo – tai tarsi vidiniai žygiai, po kurių visada išeini šiek tiek kitaip matydamas pasaulį.
Jei norite Paulių išgirsti ir jūs – labai kviečiame klausytis mūsų tinklalaidės epizodo su juo!
Epizodas Nr. 8 – „Tarp chaoso ir bendrystės: ką reiškia gyventi demokratijoje?“
Klausykite jau nuo gegužės 30 d.
Šiame epizode Paulius kalba apie demokratiją taip, kaip retai kas drįsta – ne kaip apie dokumentus ar balsavimus, bet kaip apie kasdienius pasirinkimus, klausymąsi, atsakomybę ir drąsą būti kartu.
Kur jau dalyvavome?
Sausio–gegužės mėnesiais dalyvavome jau šešiuose mokymų susitikimuose Panevėžyje, kurių kiekvienas truko nuo 4 iki 8 val.. Kiekvienas jų – vis kitoks: vieną dieną kalbėjomės apie tapatybę ir stereotipus, kitą – apie tai, kaip atpažinti savo galias ir kaip jas atsakingai naudoti bendruomenėje. Mokymų temos labai artimos mūsų veiklai – apie įtrauktį, pagarbą, lygybę, žmogaus orumą. Ir visa tai – gyvai, jautriai, be išankstinių atsakymų.
Balandžio 8 d. leidomės į regioninį vizitą į Klaipėdos rajono savivaldybę, kur gyvai pamatėme, kaip vietos valdžia bendradarbiauja su bendruomenėmis, kaip įtraukiami gyventojai į sprendimų priėmimą, kaip kuriama pasitikėjimu grįsta partnerystė tarp žmonių ir institucijų. Grįžome įkvėptos ir su daugybe idėjų.
Gegužės 14 d. dalyvavome tinklaveikos renginyje Utenoje. Tai buvo ypatinga diena – vienoje vietoje susitiko visų miestų DKK dalyviai, dėstytojai, partneriai. Dalinomės patirtimis, klausėmės įkvepiančių kalbėtojų, kūrėme ryšius. O svarbiausia – pajutome, kad esame didelės, vertybes kuriančios bendruomenės dalis.
Praktika – kaip tikra demokratija: dvi dienos pilnos veiksmo
Gegužės 19–20 d. Panevėžyje vyko ypatingas Demokratinės kultūros mokyklos etapas – praktiniai užsiėmimai, kurių metu kiekviena dalyvių grupė kūrė ir vedė savo DKK mokymų sesiją kolegoms. Visi Panevėžio dalyviai buvo suskirstyti į keturias komandas, kurių kiekviena parengė dviejų valandų trukmės edukacinę programą su papildoma valanda refleksijai.
Pirmąją dieną (gegužės 19-ąją) savo kelionę pradėjome Panevėžio Šiaurinėje bibliotekoje, kur mūsų komanda – Asta, Edita, Živilė ir Lina (iš Elenos Mezginaitės bibliotekos padalinių) – vedėme užsiėmimą tema „Demokratinės vertybės – tarp žodžių ir veiksmų“. Dirbdami su dalyviais kūrėme situacijas, kurios skatino susimąstyti apie pagarbą, pasirinkimą, atsakomybę. Buvo daug juoko, klausimų ir nuoširdaus atvirumo.
Po pietų persikėlėme į Panevėžio regioninį STEAM atviros prieigos centrą, kur toliau gilinomės į komunikaciją – be žodžių ir be akių kontakto. Tai buvo tikras iššūkis! Dalyviai patyrė, kaip svarbu pasitikėti, išbūti nežinioje ir mokėti klausytis net tada, kai negirdi. Kai kurie sakė – tai vienas įsimintiniausių patyrimų visame mokymų etape.
Antrąją dieną (gegužės 20-ąją) startavome Panevėžio atvirame jaunimo centre (PAJC) ir Uncommon.lt erdvėje – tęsėme komunikacijos temą, tyrinėjome vidines stigmas ir bendravimo barjerus. Ką slepia tyla? Kaip priimti skirtumus? Ką reiškia būti atviram, bet saugiam?
Dieną užbaigėme Trečiojo amžiaus universitete, kur gilinomės į demokratijos ištakas nuo antikinės Graikijos iki šių dienų. Renginio pabaigoje visi sprendėme smagią „Kahoot!“ viktoriną apie Lietuvos valdymo struktūras ir institucijas. Atmosfera buvo kaip geroje pamokoje – gyva, linksma ir kupina smalsumo.
Šios dvi dienos buvo intensyvios, informatyvios, kartais varginančios, bet kartu smagios, žaismingos, įkvepiančios ir pilnos atradimų. Išėjome su naujomis įžvalgomis, stipresniais ryšiais ir pasitikėjimu savo jėgomis.
Kas toliau?
✔Birželio 17 d. lauks nacionalinis vizitas į Vilnių, kur lankysimės įvairiose valdžios institucijose ir susitiksime su organizacijomis, dirbančiomis suaugusiųjų švietimo srityje.
✔Rudenį – galimybė dalyvauti tarptautiniame vizite į Briuselį (kuriame dalyvaus atrinkta dalyvių grupė).
✔Ir dar – tęstinė mokymų dalis bei refleksijos, kaip visa išmokta pritaikyti mūsų realybėje – Panevėžyje, mūsų bendruomenėje.
Kodėl mums tai svarbu?
Mes tikime, kad demokratija prasideda nuo smulkmenų – nuo to, kaip kalbame vieni su kitais, kaip išgirstame kitą nuomonę, kaip kuriame erdvę būti skirtingiems, bet kartu. DKK mums – tai galimybė augti ne tik kaip organizacijai, bet ir kaip žmonėms.
Mokytis, klausytis, klausti, keistis – tai, ką darome čia. Ir kviečiame kartu su mumis apie tai pagalvoti ir jus – mūsų draugus, sekėjus, skaitytojus.
Sekite mūsų veiklą ir toliau – apie tai, ko išmokstame, pasakosime ne tik straipsniuose, bet ir kasdienėje veikloje. Nes pokytis prasideda čia. Nuo mūsų.
Daugiau apie DKK programą skaitykite čia.