Panevėžio lietaus vaikai
Panevezys autism association „Lietaus vaikai “ (Translation: „Rain children“) brings together the families of autistic children, autistic individuals, specialists, and anyone interested in matters of autism living in Panevezys City of Panevezys County.
Apie mus
Vienas pamatinių žmogaus poreikių – noras priklausyti. Buvę ryšiai su kitomis bendruomenėmis dažnai suyra po vaikų diagnozės. Nepriklausydami niekam jaučiamės nelaimingi ir sutrikę. Jau septynerius metus buriame Panevėžio apskrityje šeimas su autistiškais asmenimis ir keliaujame kartu neuroįvairovės priėmimo keliu.
Autizmas - kas tai?
Autizmas, arba autizmo spektro sutrikimai (angl. Autism spectrum disorder; ASD) tai vystymosi sutrikimas pasižymintis įprastų socialinių ir bendravimo įgūdžių sutrikimo raida. Išskiriami trys simptomai: nuoseklus tam tikrų socialinių interesų trūkumas, komunikacijos stoka ir pasikartojančios griežtos tvarkos veiksmų sekos. Šie požymiai gali pasitaikyti ir nesant autizmo, todėl jis diagnozuojamas tik turintiems akivaizdžius visus tris simptomus. Autizmo sukeliami raidos nukrypimai yra plataus spektro, todėl kiekvienam individui pasireiškia skirtingo sunkumo simptomais. Pavyzdžiui, vieni vaikai gali kalbėti normaliai, kiti kalba sunkiai arba visiškai nekalba. Statistiškai autizmo sindromą turi apie 1% populiacijos, dabar spekuliuojama, kad skaičius vis didėja ir didės tobulėjant diagnozavimo galimybėms. Kuo anksčiau pradedama teikti efektyvi pagalba ir ugdymas, tuo geresnė prognozė.
Savanorių istorijos
Karina
Panevėžio „Lietaus vaikų“ asociacijos savanorių gretose Karina, savanoriaujanti įvairiose NVO jau aštuonerius metus. Penkis savanorystės metus ji paskyrė Panevėžio autizmo asociacijai „Lietaus vaikai“.
Kyla klausimas, koks jausmas dirbti apsuptai vaikų su specialiaisiais poreikiais? Karina nuoširdžiai dalijasi savo patirtimi: „Šie vaikai man tarsi mokytojai. Iš jų gali daug ko išmokti – kaip spręsti problemas, praplatinti savo žodyną, kaip būti kūrybiškesniai. Savanoriaudama jaučiuosi labai gerai, man ypač patinka dirbti „Lietaus vaikų“ stovykloje kiekvienais metais. Įgyta nauja patirtis, užmegztos draugystės, patirti įšūkiai – tai ir daugiau aš gaunu bendraudama su ypatingais vaikais“. Savanorystės veikla taip pat suteikia savanoriui daug šiltų prisiminimų ir vienu iš savųjų dalinasi Karina:
„Kartą teko dirbti su mergaite kuriai buvo labai sunku išsiskirti su mama. Vos mamai išvykus, ji niekur nejudėjo,šaukėsi mamos ir liko įsikabinusi durų rankeną net kelias dienas. Tačiau, stovyklai einant į pabaigą jau vaikščiojome susikabinę už rankų ir paskutinę dieną ta pati mergaitė pravirko nenorėdama atsisveikinti su manimi. Tai tikrai užkabino mano širdelę“.
Žmogui svarstančiam savanoriauti „Lietaus vaikų“ organizacijoje, bet besijaudinančiam ar neturinčiam patirties su autistiškais vaikais Karina pataria: „Išeikite iš namų ir atvykite pas mus. Susipažinkite su vaikais ir pažinkite kaip jie bendrauja. Ženkite tą pirmąjį žingsnį, nebūtinai kaip savanoris, Jūs galite atvykti ir į mūsų organizuojamus renginius, o atvykę pamatysite, kad nebuvo taip ir baisu!”.
Lukas
Savanorystė yra kilni veikla suteikianti progą žmogui padėti kitam, plečianti pasaulėžiūrą. Kiekvienas savanoris turi savo asmeninę priežastį kodėl užsiima savanoryste. Ką savanorystė reiškia jiems? Penkerius metus Panevėžio „Lietaus vaikų“ asociacijoje savanoriaujantis Lukas teigia: „Būti „Lietaus vaikų“ savanoriu man reiškia įgauti daug patirties, būtent dirbant su vaikais turinčiais ypatingų poreikių“. Anot Luko, savanorystė taip pat gali suteikti ir karjeros galimybių,: „Savanoriauju ir dėl to, jog galbūt, tolimoje ateityje, norėčiau sieti savo profesiją su socialiniu darbu ir daryti karjerą šioje srityje“. Dauguma žmonių baiminasi prieš žengiant savanorystės žingsnį. Lukas pats susidūręs su nemažai įšūkių savanorystės kelio pradžioje ir įgavęs patirties – drąsina: „Kylus įšūkiui jį be abejo priimčiau, nes be įšūkių gyventi – nuobodu!“.