Demokratinės vertybės praktikoje: bendrystė, įvairovė ir atsakomybė už pokytį

Kovo 15 d. Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės – Bitės bibliotekoje įvyko Panevėžio autizmo asociacijos „Lietaus vaikai“ organizuoti praktiniai mokymai „Demokratinės vertybės praktikoje“. Į šį procesą susibūrė įvairių sričių žmonės – tėvai, jaunimas, NVO atstovai, specialistai, institucijų darbuotojai ir bendruomenės nariai. Tai nebuvo tradiciniai mokymai – tai buvo erdvė susitikti, išgirsti, dalintis ir permąstyti, ką mums reiškia lygybė, orumas ir tikra socialinė įtrauktis.

Renginyje buvo aptariama, ką reiškia būti įgalintu piliečiu, kaip iš teorinių principų – demokratijos, žmogaus teisių, solidarumo – kurti veikiančią realybę, kurioje kiekvienas žmogus būtų matomas ir girdimas. Diskusijos, refleksijos ir gyvi pokalbiai ne tik padėjo dalyviams geriau pažinti save, bet ir išryškino, kaip mūsų sukurtos sistemos dažnai nebeatitinka žmonių poreikių, o ypač tų, kurie turi didesnių gyvenimo iššūkių – tokių kaip autizmas.

Įtraukumas ir nuoširdumas – svarbiausi renginio bruožai

Dalyviai pabrėžė, kad renginys buvo įtraukiantis, atviras, o atmosfera – saugi ir palaikanti. Nors ne kiekvienas įvardijo mokymus kaip naudingiausius, bet visi sutiko, kad tai buvo įdomi, prasminga patirtis, palikusi stiprų emocinį įspūdį.

Vienas iš dalyvių atvirai rašė:

„Buvau visiškai įsitraukusi – man svarbiausia buvo perduoti žinutę. Ir jaučiau, kad buvau išgirsta. Tai suteikė drąsos.“

Kitas dalyvis pridūrė:

„Pats renginys tikrai įspūdingas, kitoks nei viskas iki šiol buvo.“

Refleksija – gyvenimas be narvų

Ypatingą vietą renginyje užėmė bendruomenės narės Vilmos laiškas – refleksija, kuri tapo svarbia ne tik kaip asmeninis liudijimas, bet ir kaip gili visuomeninė įžvalga. Vilma kalbėjo apie autizmo spektrą kaip iššūkį mūsų sistemoms, bet kartu ir galimybę permąstyti pačią žmogaus vertę.

„Riboto dalyvumo žmonės gyvena riboto dalyvumo sistemose.“
„Autizmas nėra trūkumas – tai akupunktūrinis taškas, kuris išjudina mūsų sustabarėjusias struktūras. Tai mūsų pačių vertybių patikros pamoka.“

Jos žodžiai kvietė peržvelgti skirtį tarp teorinių vertybių (lygiateisiškumo, žmogaus teisių) ir realybės, kurioje daugelis šeimų, auginančių neįgalius vaikus, gyvena ne dėl pasirinkimo, bet iš būtinybės, dažnai be sistemos palaikymo ar lygiaverčio dalyvavimo galimybės.

Ką išsinešėme iš šios dienos?

Dalyviai dalijosi, kad:

  • Išgirdo kitokias patirtis, kurios praturtino supratimą apie socialinę įtrauktį.
  • Suprato, kad visi esame labai panašūs savo jausmais, baimėmis ir viltimis, net jei gyvenimo situacijos skiriasi.
  • Patyrė, kaip svarbu turėti erdvę kalbėti, būti išgirstam ir pajausti bendrystę.
  •  

„Šiandien padedate man pasaulį pamatyti kitu kampu. Manau, kad tampu kažkiek geresnė.“

Ačiū už tikrumą

Didžiulė padėka Lina Sleinotaitei ir Gabrielei Pimpytei iš „For System Change“ už profesionalų, empatišką fasilitavimą ir gebėjimą sukurti procesą, kuris veikia ne tik galvoje, bet ir širdyje.

Nuoširdžiai dėkojame ir mūsų bendruomenės narei Vilmai Sukauskaitei už gilias analizes ir jautrius pasidalinimus – jos žodžiai palietė kiekvieno širdį ir paskatino dar labiau susimąstyti apie tikrąsias vertybes.

Nuoširdus ačiū visiems, kurie atėjo, kalbėjo, klausė ir dalyvavo – tokie susitikimai kuria pamatus bendruomenėms, kuriose kiekvienas balsas yra svarbus.

Tegul tai būna ne vienkartinis renginys, o pradžia naujo požiūrio, kuris leis kurti visuomenę be narvų, be baimių ir be atskirties. Visuomenę, kurioje gyvybė – o ne produktyvumas – tampa pagrindine vertybe.

Mokymai buvo organizuoti kaip projekto „Strateginių veiklų vystymas Panevėžio autizmo asociacijoje „Lietaus vaikai“ dalis. Projektą finansuoja Europos Sąjunga, įgyvendina Atviros Lietuvos fondas programa „Verta!“

Palikite savo atsiliepimą:


Kiti straipsniai

Skip to content